ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հովանու ներքո դեկտեմբերի 11-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում սահմանամերձ մի շարք համայնքների երեխաներ դիտել են Արցախի հերոս, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված Ալեն Մարգարյանի հեղինակած հեքիաթաշարի բեմադրությունը: «Ոսկե արծիվ» շքանշանակիր Ալեն Մարգարյանի հեղինակային հեքիաթաշարը՝ «Դետեկտիվ Ալենը», արդեն իսկ շատ երեխաների սիրված ներկայացումներից է:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր ողջույններն էր փոխանցել Ալենի ընտանիքի անդամներին՝ նշելով, որ հերոսացած տղայի ստեղծագործություններն ապրում են ու առաջին իսկ ծանոթությունից դիպչում են մարդկանց սրտերին:
Ալենի մայրը՝ Նազելի Տերտերյանը, ՀՀ ԱԺ-ի հետ համագործակցությունը լավ սկիզբ է համարում: Նա նպատակ ունի ներկայացումը տանել մարզեր՝ ավելի շատ երեխաների հնարավորություն ընձեռելով այն դիտելու: Նազելի Տերտերյանի խոսքով դա կլինի Ալենի նվերը մանուկներին: ««Դետեկտիվ Ալենի» հերոսը հենց ինքն է»,-նշել է տիկին Նազելին՝ հավելելով, որ Ալենը վաղ տարիքում հետախույզ դառնալու ցանկություն է ունեցել:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի խոսքով 44-օրյա պատերազմի հերոս Ալեն Մարգարյանի պատմությունը հուզել էր բոլորին. «Ցավում եմ, որ նման տաղանդավոր երիտասարդն այսքան վաղ տարիքում է մեզ լքել, սակայն ուրախ եմ, որ կարճատեւ կյանքի ընթացքում հասցրել է թողնել իր ուրույն հետքը, որի ապացույցներից էր նաեւ այսօրվա ներկայացումը»,-նշել է Մարիամ Մարգարյանը:
Հերոս Ալեն Մարգարյանի՝ վաղ տարիքում գրված հեքիաթները տպավորում են խորությամբ եւ տարիքին ոչ բնորոշ հասունությամբ: «Հնարավոր է... Ցանկացած բան հնարավոր է, եթե շատ ուզենաս: Հավատա, ու քո երազանքները կիրականանան, ջանք գործադրիր, սովորիր, կարդա, ու ամեն ինչ կստացվի»,-գրել է պատանի հեղինակը՝ հետագա իր գործերն ու ամբողջ կյանքը կառուցելով գրքերի եւ գիտելիքների հիմքի վրա:
Երեւանի Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով ներկայացումը կունենա երկար կյանք: Նա հույս է հայտնել, որ վերոնշյալ բեմադրությամբ կմասնակցեն նաեւ միջազգային փառատոնների: Խոսելով մարզերից ժամանած երեխաների ոգեւորության ու տպավորությունների մասին՝ Ռուբեն Բաբայանն ընդգծել է, որ թատրոնի համար դրանից ճիշտ բան չկա, որովհետեւ այդ շփումը հարստացնող է:
Տիկնիկային թատրոնի՝ դեկտեմբերի 11-ի ամբողջ օրվա խաղացանկը տրամադրվել էր Ազգային ժողովին: Այն դիտել է շուրջ 300 երեխա:

11 декабря под эгидой Председателя НС А.Симоняна в Ереванском государственном театре кукол им.Ов.Туманяна дети из ряда приграничных общин посмотрели спектакль по циклу сказок погибшего в 44-дневной войне Героя Арцаха А.Маргаряна. Цикл “Детектив Ален” обладателя медали “Золотой орел” А.Маргаряна уже стал одним из любимых спектаклей многих детей.
Спикер НС приветствовал членов семьи Алена, отметив, что произведения юноши-героя с первого же знакомства живут и трогают сердца людей.
В связи с постановкой выступила мать Алена Н.Тертерян. Она сочла хорошим началом сотрудничество с НС. По ее словам, она позаботится о том, чтобы подарком Алена детям стало представление цикла сказок в регионах Армении. Герой “Детектива Алена” – это он сам, заметила г-жа Назели, добавив, что в раннем возрасте Ален хотел стать разведчиком.
По словам М.Маргарян, супруги спикера НС, история героя 44-дневной войны А.Маргаряна тронула всех. “Мне жаль, что такой талантливый юноша покинул нас в столь раннем возрасте, но рада, что за свою недолгую жизнь он успел оставить свой особый след, и сегодняшний спектакль стал одним из доказательств тому”, - отметила М.Маргарян.
Сказки героя А.Маргаряна, написанные в раннем возрасте, поражают своей глубиной и несвойственной возрасту зрелостью. "Возможно... Все возможно, если очень захотеть. Верь, и сбудутся твои мечты, старайся, учись, читай, и все получится”, - писал юный автор, впоследствии строя свои произведения и всю свою жизнь на основе книг и знаний.
По словам художественного руководителя Ереванского государственного театра кукол им.Туманяна Р.Бабаяна, у спектакля будет долгая жизнь. Он выразил надежду, что с данной постановкой также примут участие в международных фестивалях. Говоря о воодушевлении и впечатлениях приехавших из областей детей, Р.Бабаян подчеркнул, что для театра нет ничего лучше, потому что такое общение обогащает.
11 декабря репертуар кукольного театра полностью был предоставлен ​​Национальному Собранию. Его посмотрели около 300 детей.