ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հովանու ներքո դեկտեմբերի 11-ին Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնում սահմանամերձ մի շարք համայնքների երեխաներ դիտել են Արցախի հերոս, 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված Ալեն Մարգարյանի հեղինակած հեքիաթաշարի բեմադրությունը: «Ոսկե արծիվ» շքանշանակիր Ալեն Մարգարյանի հեղինակային հեքիաթաշարը՝ «Դետեկտիվ Ալենը», արդեն իսկ շատ երեխաների սիրված ներկայացումներից է:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն իր ողջույններն էր փոխանցել Ալենի ընտանիքի անդամներին՝ նշելով, որ հերոսացած տղայի ստեղծագործություններն ապրում են ու առաջին իսկ ծանոթությունից դիպչում են մարդկանց սրտերին:
Ալենի մայրը՝ Նազելի Տերտերյանը, ՀՀ ԱԺ-ի հետ համագործակցությունը լավ սկիզբ է համարում: Նա նպատակ ունի ներկայացումը տանել մարզեր՝ ավելի շատ երեխաների հնարավորություն ընձեռելով այն դիտելու: Նազելի Տերտերյանի խոսքով դա կլինի Ալենի նվերը մանուկներին: ««Դետեկտիվ Ալենի» հերոսը հենց ինքն է»,-նշել է տիկին Նազելին՝ հավելելով, որ Ալենը վաղ տարիքում հետախույզ դառնալու ցանկություն է ունեցել:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կնոջ՝ Մարիամ Մարգարյանի խոսքով 44-օրյա պատերազմի հերոս Ալեն Մարգարյանի պատմությունը հուզել էր բոլորին. «Ցավում եմ, որ նման տաղանդավոր երիտասարդն այսքան վաղ տարիքում է մեզ լքել, սակայն ուրախ եմ, որ կարճատեւ կյանքի ընթացքում հասցրել է թողնել իր ուրույն հետքը, որի ապացույցներից էր նաեւ այսօրվա ներկայացումը»,-նշել է Մարիամ Մարգարյանը:
Հերոս Ալեն Մարգարյանի՝ վաղ տարիքում գրված հեքիաթները տպավորում են խորությամբ եւ տարիքին ոչ բնորոշ հասունությամբ: «Հնարավոր է... Ցանկացած բան հնարավոր է, եթե շատ ուզենաս: Հավատա, ու քո երազանքները կիրականանան, ջանք գործադրիր, սովորիր, կարդա, ու ամեն ինչ կստացվի»,-գրել է պատանի հեղինակը՝ հետագա իր գործերն ու ամբողջ կյանքը կառուցելով գրքերի եւ գիտելիքների հիմքի վրա:
Երեւանի Հովհ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանի կարծիքով ներկայացումը կունենա երկար կյանք: Նա հույս է հայտնել, որ վերոնշյալ բեմադրությամբ կմասնակցեն նաեւ միջազգային փառատոնների: Խոսելով մարզերից ժամանած երեխաների ոգեւորության ու տպավորությունների մասին՝ Ռուբեն Բաբայանն ընդգծել է, որ թատրոնի համար դրանից ճիշտ բան չկա, որովհետեւ այդ շփումը հարստացնող է:
Տիկնիկային թատրոնի՝ դեկտեմբերի 11-ի ամբողջ օրվա խաղացանկը տրամադրվել էր Ազգային ժողովին: Այն դիտել է շուրջ 300 երեխա:

On December 11, under the auspices of the RA NA President Alen Simonyan, at Hovhannes Toumanian State Puppet Theatre children of a number of border communities watched the performance of the fairy tale series authored by the Artsakh Hero, fallen during the 44-day war Alen Margaryan. The fairy tale series ‘Detective Alen’ authored by the Golden Eagle order-bearer Alen Margaryan, is already one of the beloved performances of many children.
The RA NA Alen Simonyan conveyed his greetings to Alen’s family members, noting that the works of the hero boy live and touch people’s hearts from the very first acquaintance.
Alen’s mother, Nazeli Terteryan considers the cooperation with the RA NA a good beginning. She aims to take the performance to marzes/regions to give opportunity more children to watch it. According to Nazeli Terteryan, it will be Alen’s gift to the kids. The hero of the ‘Detective Alen’ is himself,” Mrs Nazeli noted, adding that in his early age Alen had a wish to become a detective.
According to the wife of the RA NA President Alen Simonyan Mariam Margaryan, the story of the 44-day war hero Alen Margaryan touched everybody: “I am sorry that such a talented young man left us in such an early age, but I am glad that during his short life he managed to leave his unique trace, and its evidence is also today’s performance,” Mariam Margaryan mentioned.
The fairy tales written by Hero Alen Margaryan in his early age impress by their depth and maturity and not characteristic to his age. “It is possible… Anything is possible if you wish very much. Believe that your dreams will come true, make effort, learn, read and you will succeed everything,” the young author wrote building his further works and whole life on the basis of books and knowledge.
In the opinion, the Artistic Director of Yerevan Hovhannes Toumanian State Puppet Theatre Ruben Babayan, the performance will have a long life. He expressed hope that with the abovementioned performance they will also take part in the international festivals. Speaking about the excitement and impressions of the children who arrived from marzes, Ruben Babayan underlined that there is nothing true from it for the theatre because that contact is enriching.
The repertoire of the Puppet Theatre of the whole December 11 day was given to the National Assembly. About 300 children watched it.